


Pozdrav drage moje!Iako je vrijeme izuzetno promijenjivo,odlučila sam jedno poslijepodne posvetiti se svojim vrtnim biljčicama,uz adekvatnu obuću i odjeću (čizme i žuuuta kabanica),izgledala sam smiješno,ali ipak spremna na kišu.I divila se biljkama,a osobito jednoj koja je eto spontano došla prva na red da o njoj štogod kažem,možda i iz razloga jer je imam najviše.
Sigurna sam da svi znate za nju,ali u znak zadovoljstva i zahvalnosti jer neumorno uspjeva u mom vrtu napisat ću par riječi.
Dakle riječ je o čuvarkući (Sempervivum tectorum L.)koja je trajna biljka s mesnatim,sočnim listovima koji završavaju šiljastim vrhom,a na dnu stvaraju rozetu.One su sukulentne biljke koje u svojim zadebljalim listovima čuvaju rezerve vode,što im omogućava da preživljavaju u sušnim razdobljima.U ljeti iz rozete izraste visoka cvjetna stabljika,s mnogo malih pupova koje se otvore u nježno roze cvjetove.Biljka se razmnožava vegetativno,što bi značilo da pušta bočne izdanke iz kojih će na moje veliko zadovoljstvo narasti nove rozete i nove biljke.
U prijevodu latinskog naziva,UVIJEK ŽIVUĆA,osjeća se ta neuništivost i trajnost ove prekrasne biljke.U narodu su je prozivali raznim imenima:pazikuća,gromovka,zečji kupus,vazdaživ,uhovnik...
Zanimljivo je da je čuvarkuća porijeklom iz Meksika,a u našim se krajevima našla već od 9.st.Također je zanimljivo da i Kalo Veliki nije mogao odoljeti ljepoti ove biljke pa je naredio uzgoj čak 72 vrste.I tada,ali i danas smatralo se da čuvarkuća (kako samo ime i kaže) štiti kuću od svih zala,a rasla je čak i na krovovima pa se smatralo da štiti od gromova i oluje.
Međutim,meni osobno najzanimljivije jeste da je čuvarkuća ljekovita,iako i dan danas nije potpuno istražena ljekovitost,pouzdano se zna da svježe iscijeđen sok ili zdrobljeni listovi pomažu kao oblog kod uboda kukaca(osa, pčela, komaraca),opeklina, raspucane i oštećene kože,herpes zostera pa i hemeroida (čaj).Sok uklanja tegobe ako se stavlja na noge kada se jave grčevi ili na bolna mjesta nastala zbog gihta.Isto tako kod bolova u uhu ili kod oslabljenog sluha,izazvanog žutim sekretom,(začepljenost) kapa se svježi sok listova u uho jer ga otapa.
Iz brojnih ljekovitih časopisa sam izvukla i da se čaj od svježih listova primjenjuje kod spomenutih hemoroida,glista,prejake mjesečnice,kamenaca u mjehuru.Također osvježava organizam,ima diuretički učinak i djeluje protuupalno.
Pronašla sam članak i da bjeloruski stručnjaci preporučuju svježi sok s medom kod srčanih mana,a proizvode se i homeopatski preparati čuvarkuće koji se koriste kod gnojne upale zubnog mesa i upale grla.
U novije vrijeme istraživanja su usmjerena na polisaharide iz soka čuvarkuće, jer im se pripisuje djelovanje na imunološki sustav i pomoć kod kanceroznih bolesti.
Osim polisahardida,sadrži i biljnu sluz,ulja i smole,mravlju i jabučnu kiselinu koje su naravno ljekovite.
Ma nije li jednostavno savršena ova biljčica!
Uskoro još koja sličica mog vrtića i biljčica....iz nepoznatih razloga komp je otkazao poslušnost...
Pusek!